8. Heprealaiskirjeen äärellä

Käytän kirkkoraamattua 33/38. Kirje heprealaisille, Adolf Saphir, 1899 WSOY, 782 sivua, englannin kielestä suomentanut Matti Tarkkanen. Alkuperäinen teos julkaistiin 1874. Eksegeettinn tutkielma Teologi ja sielunpaimen, Keijo Nissilä, Heprealaiskirjeen kirjoittaja sielunhoitajana, Helsinki 1981, 123 sivua. Näitä kirjoja olen lukenut rinnalla.

Hebrealaiskirje:
6:1 Jättäkäämme sentähden Kristuksen opin alkeet ja pyrkikäämme täydellisyyteen, ryhtymättä taas uudestaan laskemaan perustusta: parannusta kuolleista töistä ja uskoa Jumalaan,
6:2 oppia kasteista ja kätten päällepanemisesta, kuolleitten ylösnousemisesta ja iankaikkisesta tuomiosta.
6:3 Ja niin me tahdomme tehdä, jos vain Jumala sallii.
6:4 Sillä mahdotonta on niitä, jotka kerran ovat valistetut ja taivaallista lahjaa maistaneet ja Pyhästä Hengestä osallisiksi tulleet
6:5 ja maistaneet Jumalan hyvää sanaa ja tulevan maailmanajan voimia,
6:6 ja sitten ovat luopuneet – taas uudistaa parannukseen, he kun jälleen itsellensä ristiinnaulitsevat Jumalan Pojan ja häntä julki häpäisevät.
6:7 Sillä maa, joka särpii sisäänsä sen päälle usein tulevan sateen ja kantaa kasvun hyödyksi niille, joita varten sitä viljelläänkin, saa siunauksen Jumalalta;
6:8 mutta se, joka tuottaa orjantappuroita ja ohdakkeita, on kelvoton ja lähellä kirousta, ja sen loppu on, että se poltetaan.
6:9 Mutta teistä, rakkaat, uskomme sitä, mikä on parempaa ja mikä koituu teille pelastukseksi – vaikka puhummekin näin.
6:10 Sillä Jumala ei ole väärämielinen, niin että hän unhottaisi teidän työnne ja rakkautenne, jota olette osoittaneet hänen nimeänsä kohtaan, kun olette palvelleet pyhiä ja vielä palvelette.
6:11 Mutta me halajamme sitä, että kukin teistä osoittaa samaa intoa, säilyttääkseen toivon varmuuden loppuun asti,
6:12 ettette kävisi veltoiksi, vaan että teistä tulisi niiden seuraajia, jotka uskon ja kärsivällisyyden kautta perivät sen, mikä luvattu on.
6:13 Sillä kun Jumala oli antanut lupauksen Aabrahamille, vannoi hän itse kauttansa, koska hänellä ei ollut ketään suurempaa, kenen kautta vannoa,
6:14 ja sanoi: ”Totisesti, siunaamalla minä sinut siunaan, ja enentämällä minä sinut enennän”;
6:15 ja näin Aabraham, kärsivällisesti odotettuaan, sai, mitä luvattu oli.
6:16 Sillä ihmiset vannovat suurempansa kautta, ja vala on heille asian vahvistus ja tekee lopun kaikista vastaväitteistä.
6:17 Sentähden, kun Jumala lupauksen perillisille vielä tehokkaammin tahtoi osoittaa, että hänen päätöksensä on muuttumaton, vakuutti hän sen valalla,
6:18 että me näistä kahdesta muuttumattomasta asiasta, joissa Jumala ei ole voinut valhetella, saisimme voimallisen kehoituksen, me, jotka olemme paenneet pitämään kiinni edessämme olevasta toivosta.
6:19 Se toivo meille on ikäänkuin sielun ankkuri, varma ja luja, joka ulottuu esiripun sisäpuolelle asti,
6:20 jonne Jeesus edelläjuoksijana meidän puolestamme on mennyt, tultuaan ylimmäiseksi papiksi Melkisedekin järjestyksen mukaan, iankaikkisesti.

Tämä on niitä lukuja, että mieleni tekisi ryhtyä poimimaan mukavia jakeita hämmentävien tai ahdistavien joukosta. Eli valikoisin kuin marja- tai sienimetsässä. Nyt on parasta katsoa sanotaanko noissa kirjoissa jotain.

Mietteitä Saphirin kirjan auttamana, mutta omaa ajattelua tämä lähinnä on. Tällä heprealaisten seurakunnalla oli hyvin läheisessä menneisyydessään todellisina tapahtumina Jeesuksen elämä, kuolema ja ylösnousemus juuri siellä missä seurakunta nyt eli. He olivat todennäköisesti kokoontuneet sapatin  synagogapalveluksen lisäksi sunnuntaiaamuisin omana ryhmänään. Jeesus oli jakanut voimakkaasti juutalaisen Messiasta odottavan kansan. Jotka tulivat siihen uskoon, että Jeesus on heidän Messiaansa, saivat maistaa vahvasti taivaallista lahjaa ja tulevan maailmanajan voimia. He olivat tulleet osallisiksi Pyhästä Hengestä. Suurin osa juutalaisista oli kuitenkin niiden joukossa, jotka huusivat: ”Ristiinnaulitse!” Tämä kiivas jakautuminen oli nyt näkyvissä ehkä samalla tavoin kuin ristiinnaulitsemisen hetkellä?

Valtavat olivat varmaan houkutukset, että tämä jollakin tavoin taantunut ja kenties masentunutkin heprealaisten seurakunta olisi päässyt vainoista ja muista kiusoista eroon myöntymällä ympärillä olevien juutalaisten painostuksen alla. Se olisi pahin mahdollinen asia. Oli viisasta pitää mielessä se, mitä Jumala oli alussa lahjoittanut.  Sillä mahdotonta on niitä, jotka kerran ovat valistetut ja taivaallista lahjaa maistaneet ja Pyhästä Hengestä osallisiksi tulleet
ja maistaneet Jumalan hyvää sanaa ja tulevan maailmanajan voimia,
ja sitten ovat luopuneet – taas uudistaa parannukseen, he kun jälleen itsellensä ristiinnaulitsevat Jumalan Pojan ja häntä julki häpäisevät. (4,5,6)

Jumala vahvistaa seurakuntaansa toisin kuin alussa. On hyvä pysähtyä kuuntelemaan. Seurakunnan perusta on laskettuna ja se kokoontuu yhteen säännöllisesti. Perusta on hyvä. Kirjeen kirjoittaja uskoo heprealaisista hyvää. Yksi syy tähän on hyvän Jumalan oikeudenmukaisuus. Jumala on mukana omiensa vaiheissa ja muistaa. Sillä Jumala ei ole väärämielinen, niin että hän unhottaisi teidän työnne ja rakkautenne, jota olette osoittaneet hänen nimeänsä kohtaan, kun olette palvelleet pyhiä ja vielä palvelette. (10) Unohtaisiko Jumala? Ei unohda. Hän muistaa. Osoitamme rakkauttamme Jumalan nimeä kohtaan palvellessamme toisia Jumalan omia. Tämän asian kirjeen vastaanottajat olivat omaksuneet ja siitä he yhä pitivät kiinni.

Kehotus kuuluu, että säilyttäisimme toivon varmuuden loppuun asti. Kirjoitin nyt itselleni ja meille samalla. Olisiko ”toivon varmuus” sukua sanaparille ”luja luottamus”, johon pysähdyin luvussa 11. Jumala ja hänen sanansa ovat luotettavia. Tässä lepää toivomme. Saamme muistella sitä hyvää mitä Jumala on meille lahjoittanut. Olemme kokeneet sen myös tunteiden tasolla. Ei tätäkään tavitse ohittaa. Saamme kuitenkin lujittua ja vahvistua toivossa ennen muuta Jumalan sanan kautta. 

Luvussa on otettu Aabraham esimerkiksi miten varmoja Jumalan lupaukset ovat ja millä tavoin meidän tulisi niissä kärsivällisesti riippua odottaen niiden täyttymistä. Elämme näin toivon varassa Jumalan yhteydessä emmekä pelon varassa katsoen siihen mitä inhimillisin silmin näemme. Toivo ja luottamus kuuluvat yhteen. Se toivo meille on ikäänkuin sielun ankkuri, varma ja luja, joka ulottuu esiripun sisäpuolelle asti, jonne Jeesus edelläjuoksijana meidän puolestamme on mennyt, tultuaan ylimmäiseksi papiksi Melkisedekin järjestyksen mukaan, iankaikkisesti. (19,20)

Saphirin kirjan viitteissä selvitetaan ankkuria. Vanhassa Testamentissa ei mainita kertaakaan ankkuria. Uudessa Testamentissa se on vain tämän kerran kuvaannollisessa merkityksessä. Kreikkalaiset ja roomalaiset kirjailijat käyttivät ankkuria toivon kuvana. Laitan vielä kuvauksen (tri Brown):

Kaksi kuvaa ovat ihanasti yhdistyneet: 1. Sielu on laiva; maailma on meri; autuus toisella puolen maailmaa on tuo kaukainen ranta. Uskoon perustuva toivo on se ankkuri, joka estää laivaa joutumasta tuulten kuljetettavaksi. Rohkaiseva kehotus Jumalan lupauksen ja valan kautta on laivaa ankkuriin yhdistävä köysi. 2. Maailma on esikartano, taivas on kaikkein pyhin. Kristus on ylimmäinen pappi, joka käy edellämme tehdäkseen meidät mahdollisiksi hänen jälkeensä ja hänen kauttansa käydä esiripun sisäpuolelle.

Näemme yhdeksännessä jakeessa sanan rakkaat. Tämä on aina tärkeä sana. Se rauhoittaa ja saa pysähtymään aarteiden äärelle. Näin myös minä jaksoin tutkia tätä lukua säikkymättä alun vahvaa kieltä. Raamatussa varoitus, kehotus, opetus ja rohkaisu ovat lomittain, usein samassa kokonaisuudessa. Ehkä tahdon jälleen muistuttaa itseäni siitä, että Jumala on hyvä, rakastava ja oikeamielinen. Luottamus kasvaa myös sitä kautta, kun pyrimme tuntemaan Jeesusta ja juurtumaan häneen.

Ceta

Tietoa kirjoittajasta

cetalena

Olen eläkkeellä oleva hammaslääkäri. Kesäisin vietän aikaa saaristossa. Arkielämä ja läheiset ihmissuhteet ovat tärkeitä, Kristillinen usko asettuu tähän kokonaisuuteen luontevalla tavalla.

2 kommenttia artikkeliin ”8. Heprealaiskirjeen äärellä”

  1. Kiitos! Kylläpä sait nyt hyviä ja syvällisiä sanoja jaettavaksi meille kaikille. Kiitos myös siksi, että ajattelin ettei kukaan jaksa lukea. Raamattu on niin ihmeellinen ja täydellinen kokonaisuus, ettei sitä voi lakata hämmästelemättä. Esiripun repeäminen ylhäältä alas on juuri yksi valtava kuva ja samalla se oli myös näkyvää todellisuutta. Sielun ankkuri on taas meille annettu mielikuva, jota voimme havainnollistaa itsellemme ja nähdä siinä erilaisia puolia. On todella onni, kun sen saa heittää ulos ja esiripun toiselle puolelle, sinne mihin koko toivomme kohdistuu. Ceta

  2. Hei, varsin mielenkiintoisia ja rohkaisevia näköaloja heprealaiskirjeen äärellä. Niitä kyllä tarvitaan erityisesti tänä päivänä, kun ympärillä kuohuu. Todellakin se Raamatun sana on niin totta, että koko maailma on pahan vallassa. On myös niin, että se on annettua valtaa Häneltä, Jeesukselta Kristukselta, jolla on lopullisesti kaikki valta niin taivaassa kuin maan päälläkin

    Mielenkiintoinen tuo näkökulma tuosta toivosta ja ankkurista. Kyseinen jae on itseänikin usein puhutellut. Tuli siitä mieleeni hieman saman tapaisia ajatuksia. Mietin, että veneen ankkurista ei juuri ole hyötyä jos se on veneen sisällä. Jos toivoni on vain oman itseni varassa oman sieluni tarkastelussa, niin silloin se on varsin huteralla pohjalla. Ankkuri yleensä heitetään veneen tai laivan ulkopuolelle, jotta se palvelee sitä tehtävää mihin se on tarkoitettu. Samoin todellisen toivon tulee olla itseni ulkopuolella.

    Katsoin vielä tuon Raamatun paikan ja siinä tosiaan todetaan että toivo ulottuu esiripun sisäpuolelle asti. Raamatun tutkijoiden mukaan esirippu, joka erotti pyhän ja kaikkein pyhimmän oli kuulemma hyvin paksu. Useita senttejä ja sehän Jeesuksen antaessa henkensä repesi ylhäältä alas asti. Sekään ei liene sattuma, että suunta oli nimenomaan tuo. Ylhäältä alas. Pelastuksen alkuunpanija on Jumala. Hän on aloitteen tekijä. Vain hän, Jeesus Kristus uhraamalla itsensä pystyi sovittamaan ihmisen ja Jumalan välisen vihollisuuden.

    Samalla Jeesuksen antama uhri merkitsi uskonnon loppua. Eli kaiken sen uhrikäytännön loppua, jota siihen asetetut ihmiset suorittivat, joista Vanhan testamentin sivuilta saamme lukea.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *